Mõned näpunäited, kuidas toas tšillit kasvatada

Tšillipipra sorte on palju, nadon üsna pilkupüüdvad

ja neid on koduaias vahva kasvatada. Tšilli muudab aia omapärasemaks ja lisab ka toiduvalmistamisele vürtsi.

Tšillipipra taimede juured ei ulatu kuigi sügavale, seetõttu sobivad nad ideaalselt konteineritesse ja taimekastidesse istutamiseks. Kuna tšillitaimed on soojemas kliimas kasvavad püsikud, võib nad ilmade jahenedes tuppa ümber tõsta. Kui nad piisavalt hulgal toitained ja päikesevalgust saavad, kasvavad mitmed sordid ka sisetingimustes edukalt.
Näpunäide. Loomaomanikele ja lapsevanematele meelespeaks: väikelapsed ja lemmikloomad tuleb tšillitaimedest eemal hoida!

Enne õue, siis tuppa
Soojade suveilmadega tuleks tšilli esmalt õue kasvama panna. Sügise saabudes võib taimed tuppa tõsta. Sama kehtib rõdukastidesse istutatud tšillitaimede kohta. Sobivates tingimustes kannavad tšillitaimed ka toas pidevalt vilja. Taimed tuleb istutada orgaanilisse kasvuturbasse. Istutamiseks tuleks valida piisavalt väiksed anumad, mida oleks mugav sisse tõsta. Rõdukastide puhul tuleb jälgida, et need oleksid eemaldatavad ja püsiksid ka toas aknalaual.
Näpunäide. Kasvupind peaks kindlasti olema toitaineterikas ja liigne vesi peab saama istutusanumast välja voolata.

Millal on õige aeg taimed tuppa tuua?
Tšillipipar on soojalembene taim ega talu külma. Taimed tuleb tuppa tõsta tükk aega enne öökülmade saabumist. Õigupoolest on parim aeg sellega tegeleda veel siis, kui päevad ja ööd on veel üsna soojad. Sedasi kohaneb taim paremini. Tuppa tõstmiseks sobivad kõige paremini Aasias kasvavad ja muu väikeseviljalised sordid. Näiteks sort nimega „Black Pearl“ ja erinevat tüüpi habanero ja tricolor nimelised sordid. Jalapeno toas nii hästi hakkama ei saa.
Tuppa tõstes tuleb taimede lehed iga kahe kuni kolme nädala tagant veega üle loputada ja kasvu ergutamiseks väetist kasutada. Taimed tuleb kindlasti päikeseküllasesse paika sättida, et neile piisavalt valgust ja soojust jaguks. Saaki saab neilt terve sügise ja talve.
Kui majapidamises ei leidu piisavalt päikeserikast paika, siis võib selle toas luminofoorlambiga kunstlikult luua.
Näpunäide. Toas kasvavaid tšillitaimi tuleb üldjuhul vähem kasta kui õues kasvavaid.
Kuivatamine kasutamine
Kui tšillitaimed hakkavad soovitud vilju kandma, võib neid peagi üleliia saada. Piprakaunad võib enne kasutamist ära kuivatada ja kööki kuivama riputatud kaunad on ka üsna dekoratiivsed. Kui taimede viljad juhtuvad veel erinevat värvi olema, võib neid mitut moodi kombineerida ja üles riputada, et tulemus silmatorkavam saaks. Kuivanud kaunad võib soovi korral kas tükkideks lõikuda või pulbriks teha ning sedasi toiduvalmistamise juures kasutada.
Näpunäide. Tšilli kasutamisel tuleb jälgida, et kohe pärast viljade katsumist silmi ei hõõrutaks – ka väike kogus taimemahla võib põletavalt mõjuda.

Lisa kommentaar