Maasikad amplites

ampelmaasikasVaja läheb:

  • amplit
  • turvast
  • perliiti
  • vermikuliiti
  • vesilahustuvat väetist
  • nelja kuni kuut maasikataime

Maasikate kasvatamine ei käi pea kellelgi üle jõu ning juba mitmendat aastat kogub populaarsust maasikate amplitesse istutamine. Maasikasorte, mida amplisse valida, on palju ja ehkki amplitesse pandud maasikataimed ei taha enamasti ülemäära palju hoolitsemist, tuleb neil siiski pidevalt silm peal hoida. Siinses juhendis ongi lähemalt juttu sellest, kuidas maasikaid amplite sees kasvatada.

Amplite valimine ja ettevalmistamine

Esmalt tuleb leida maasikate jaoks sobiv ampel. Sageli eelistatakse sel puhul traatraamiga kookoskiududest ampel-korvi. Samas sobib maasikate kasvatamiseks tegelikult mis tahes ampel – peaasi, et liigsel veel oleks võimalus välja voolata. Enne mulla lisamist tuleb maasikate jaoks varutud amplit vee sees leotada, et see endasse vett imaks (juhul kui tegu pole plastikust ampliga).

Mullasegu

Teise sammuna tuleb valmis segada maasikatele sobiv kasvumuld. Soovitatav on kasutada turvast, perliiti ja vermikuliiti vahekorras 8-1-1. Saadud segu jääb üsna õhuline ega muuda amplit ülearu raskeks. Ühtlasi peab see vett paremini kinni kui suurem osa teisi istutusmuldasid ning aitab sel moel ennetada maasikataimede kiiret läbikuivamist. Koostisained tuleb kindlasti korralikult läbi segada.

424

Amplisse istutamine

Ampel tuleb valmissegatud mullaga täita, nii et poti servast jääks umbes viis kuni kümme sentimeetrit vaba ruumi. Seejärel tuleb ampli keskele teha kõikide maasikataimede juurte jaoks sobiva suurusega süvend. Samas on soovitatav taimed võimalikult hajusalt paigutada, et neil oleks hõlpsam kasvada. 30-sentimeetrise läbimõõduga amplisse peaks mahtuma vähemalt kuus maasikataime. Väikesemasse, näiteks 20 või 25-sentimeetrise läbimõõduga amplisse ei pruugi mahtuda enam kui neli taime.

Kastmine

Värskelt istutatud taimed tuleb korralikult ära kasta, et mullasegu ja taimede juured endasse võimalikult palju niiskust imaksid.

425

Maasikaampli riputamine

Esimesed paar päeva võiks amplit hoida kusagil, kus taimed oleksid kaitstud otsese päikesevalguse eest. Taimedel kulub uue kasvukeskkonnaga harjumiseks kolm-neli päeva ning selle ja jooksul on targem nad mõnda varjulisemasse paika tõsta. Hiljem võib amplit juba järk-järgult üha päikselisema koha peale nihutada, nii et lõpuks saaksid maasikataimed iga päev kuus kuni kaheksa tundi otsest päikesevalgust

426

 

Allikas: http://juhendaja.ee

 

Lisa kommentaar